Podatek liniowy to bardzo prosta metoda rozliczania z fiskusem dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak czy taka forma opodatkowania zawsze jest dla przedsiębiorcy korzystna? Tego dowiecie się z naszego najnowszego artykułu.
Podatek liniowy to bardzo prosta metoda rozliczania z fiskusem dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak czy taka forma opodatkowania zawsze jest dla przedsiębiorcy korzystna? Tego dowiecie się z naszego najnowszego artykułu.
W odróżnieniu od opodatkowania na zasadach ogólnych, stawka podatku liniowego jest stała i zawsze wynosi 19 proc., niezależnie od tego, jaka jest wysokość dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę. W przypadku podatku liniowego nie trzeba więc pamiętać o skali podatkowej, a wyliczenie należności wobec Urzędu Skarbowego jest dużo łatwiejsze.
Taka forma opodatkowania opłaca się firmom, które przynoszą dochód obciążony (wg. skali podatkowej) stawką 32 proc. Pozwala także na odliczenie od przychodu kosztów jego uzyskania, a tym samym zmniejszenie podstawy opodatkowania. Od 1 lipca 2022 r. możliwe jest również odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. W tym ostatnim przypadku obowiązuje jednak limit roczny, który obecnie wynosi 8 700 zł i w kolejnych latach będzie ulegał zmianom.
Brzmi dobrze? Owszem, ale podatek liniowy ma również kilka wad, które sprawiają, że nie zawsze jest to rozwiązanie opłacalne. Kto nie może lub nie powinien rozliczać się przy pomocy jednolitej stawki 19 proc.?
Podatek liniowy nie dla każdego
Zacznijmy od tego, że rozliczanie w oparciu o podatek liniowy nie jest dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Ustawodawca pozbawił takiej możliwości podatników, którzy oprócz własnej działalności świadczą również usługi dla byłego lub aktualnego pracodawcy. Chodzi tutaj o pracę analogiczną do tej, którą przedsiębiorca wykonuje (wykonywał), będąc zatrudnionym na etacie. Jeśli jednak jego usługi mają inny charakter, w rocznym rozliczeniu dochodu z etatu można skorzystać z dostępnych ulg podatkowych. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie fiskusowi dwóch deklaracji rocznych.
Inną wadą podatku liniowego jest brak kwoty wolnej od podatku, a także możliwości odliczenia kwoty zmniejszającej podatek. Rozliczając się w ten sposób nie można ponadto czerpać korzyści z ulg podatkowych (za internet, dzieci czy rehabilitacyjnej), ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Prosta arytmetyka podpowiada wreszcie, że w przypadku rocznego dochodu wynoszącego do 120 tys. zł, stawka podatku liniowego jest zdecydowanie mniej opłacalna niż podczas rozliczania dochodu zgodnie z zasadami ogólnymi. Co więcej, podatek liniowy zapłacić trzeba zawsze, niezależnie od wysokości osiągniętego przez firmę dochodu.
Podatek liniowy - jakie formalności należy spełnić?
Jeśli przedsiębiorca chce wybrać podatek liniowy jako obowiązującą go formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym, powinien zgłosić to na druku CEIDG-1 w momencie rejestracji działalności gospodarczej. Zaliczki na podatek dochodowy można odprowadzać miesięcznie lub kwartalnie. Ta druga możliwość zastrzeżona jest jednak wyłącznie dla osób rozpoczynających działalność oraz tzw. małych podatników, których przychód ze sprzedaży (w 2022 r.) nie przekroczył kwoty 2 mln euro.
Pierwszą zaliczkę wpłacić należy w chwili uzyskania dochodu. Kolejne zaliczki miesięczne muszą zostać wpłacone w terminie do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień przedsiębiorca powinien odprowadzić do 20 stycznia roku kolejnego, chyba że wcześniej złoży już roczne zeznanie PIT-36L i ureguluje naliczony podatek. Nieprzekraczalny termin dostarczenia fiskusowi wspomnianego rozliczenia PIT-36L upływa natomiast 30 kwietnia.
Podsumowanie - zalety i wady podatku liniowego
- Podatek liniowy jest łatwy do wyliczenia i zawsze wynosi 19%
- Istnieje możliwość odliczenia od przychodu kosztów jego uzyskania
- Można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Nie można łączyć dochodów uzyskanych z różnych źródeł
- Brak kwoty wolnej od podatku
- Nie można korzystać z ulg podatkowych (za internet, dzieci, rehabilitacyjnej)
- Nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko