Konto bankowe to element niezbędny nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Bez niego nie jest możliwe prowadzenie firmy. W polskim prawie nie ma przepisu, który nakłada na właściciela firmy obowiązek posiadania rachunku bankowego. Teoretycznie. W praktyce jest to konieczne, bo wiele rozliczeń może być dokonywanych wyłącznie za jego pośrednictwem. Warto poświęcić czas na analizę dostępnych opcji. Jakie elementy wziąć pod uwagę, by wybrać odpowiednie rozwiązanie?
Konto bankowe to element niezbędny nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Bez niego nie jest możliwe prowadzenie firmy. W polskim prawie nie ma przepisu, który nakłada na właściciela firmy obowiązek posiadania rachunku bankowego. Teoretycznie. W praktyce jest to konieczne, bo wiele rozliczeń może być dokonywanych wyłącznie za jego pośrednictwem. Warto poświęcić czas na analizę dostępnych opcji. Jakie elementy wziąć pod uwagę, by wybrać odpowiednie rozwiązanie?
Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się czy w ogóle firmowy rachunek jest im potrzebny. Czy nie mogą pozostać przy rachunku osobistym? Mogą, ale:
- dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, musi nastąpić za pośrednictwem firmowego rachunku bankowego przedsiębiorcy w przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca
- gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, musi nastąpić za pośrednictwem firmowego rachunku płatniczego przedsiębiorcy (art. 19 ustawy Prawo Przedsiębiorców).
Co ważne również:
- oddzielenie transakcji prywatnych od tych związanych z prowadzeniem działalności pozwala skuteczniej zarządzać biznesem. Ocena efektywności działań, kontrola przychodów i kosztów jest znacznie łatwiejsza, gdy nie zakłócają jej prywatne aktywności. Prowadzona działalność jest transparentna, także dla instytucji czy urzędów nadzorujących (jak np. urząd skarbowy) i w przypadku kontroli nie wymaga wyjaśnień. Co więcej - przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszystkie koszty związane z prowadzeniem konta firmowego
- tylko konto firmowe pozwala rozliczać transakcje split payment i korzystać z subkonta VAT.
Wielu przedsiębiorców szukających odpowiedniego konta bankowego dla swojej firmy pierwsze kroki intuicyjnie kieruje do banku, w którym posiada rachunek osobisty. Jednak nie zawsze “nasz” bank będzie miał tak samo dobre rozwiązania dla klientów prywatnych jak i biznesowych. Dlatego warto przeanalizować też inne opcje.
Zacznij od określenia swoich potrzeb!
→ Wiele banków ma rozwiązania dedykowane JDG, spółkom, stowarzyszeniom czy fundacjom. Jaki rodzaj działalności będziesz prowadził?
→ Jakie transakcje będziesz wykonywał? Czy tylko krajowe przelewy czy także zagraniczne? Cały świat, czy jedynie Unia Europejska? Warto sprawdzić koszty i warunki takich transakcji.
→ Czy do rachunku bankowego powinny mieć dostęp także inne osoby, np. wspólnik, współmałżonek?
→ Czy będziesz potrzebował wypłacać gotówkę? Koszty wypłat bankomatowych mogą okazać się istotne. Warto sprawdzić zarówno krajowe, jak i zagraniczne.
→ Z jakich narzędzi bankowych będziesz korzystał? Karta płatnicza, przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów, obsługa kasowa (dostęp do placówki), wymiana walut itd. To elementy, które mogą oznaczać dodatkowe koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego.
→ Czy możliwość skorzystania z linii kredytowej jest dla ciebie ważna? W ofertach wielu banków można znaleźć propozycje wsparcia finansowego dla firm. Warto sprawdzić warunki oferowane przez wybraną placówkę.
Jakie elementy konta bankowego są ważne?
Założenie firmowego rachunku bankowego to jedno z pierwszych kroków przedsiębiorcy. Jako właściciel firmy będziesz korzystał z niego niemal codziennie - stąd ważne by działał bezproblemowo. Rachunek bankowy pozwala nie tylko rozliczać się z kontrahentami czy pracownikami, dokonywać zakupów, ale także ułatwia regulowanie obowiązkowych należności wobec instytucji państwowych (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego). Wybierając konto dla swojej firmy zwróć uwagę na następujące aspekty:
→ Koszt przelewu.
Bezpłatne przelewy bankowe znajdziesz w ofercie niewielu banków. Jednak zazwyczaj też brak kosztów dotyczy tylko kilku pierwszych transakcji w miesiącu - za pozostałe pobierana jest opłata. Zazwyczaj nieduża, ale sumarycznie może się złożyć na spory miesięczny koszt. Coraz częściej banki praktykują w ofertach brak opłat za obowiązkowe przelewy do ZUS czy US.
→ Opłata za kartę.
Większość banków nie pobiera opłat za kartę, ale mogą np. narzucić warunek w postaci łącznej kwoty transakcji z użyciem karty w ciągu miesiąca. W innym wypadku doliczając koszt, który waha się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. W skali roku może uzbierać się spora kwota.
→ Opłata za prowadzenie konta.
Część banków oferuje darmowe konta. Czasem konieczne jest spełnienie określonych warunków by koszt prowadzenia konta był zerowy. Inne banki liczą od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
→ Koszt wypłaty z bankomatu.
Może wynieść nawet kilka procent pobranej kwoty. Czasem banki warunkują bezpłatne wypłaty narzucając minimalne kwoty, np. 100 zł. Za drobniejsze kwoty zostanie naliczona opłata.
→ Dodatkowe bonusy i premie.
Warto przyjrzeć się tym elementom z oferty banku - czasami może to być nawet kilkaset złotych. Ekstra pieniądze zazwyczaj są nagrodą za spełnienie warunków - np. wykonanie określonej liczby przelewów w ciągu miesiąca lub transakcji na określoną kwotę. Czasami bonusem korzystania z danego banku jest dostęp do innych, oferowanych przez niego produktów, na atrakcyjnych warunkach. W puli dodatków mogą znaleźć się np. usługi prawne czy księgowe, preferencyjne zakupy rozwiązań dla firm itp.
→ Oprocentowanie konta.
Warto sprawdzić, co w tym aspekcie oferuje bank, zwłaszcza jeśli planujesz ulokować na tym koncie spory kapitał.
Jak ułatwić sobie porównywanie rachunków
Wybór odpowiedniego rachunku firmowego nie jest oczywisty ani szybki. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki rachunków bankowych, gdzie gromadzone są podstawowe informacje oraz raportowane aktualnie obowiązujące promocje, którym naprawdę warto się przyjrzeć.
Gdzie znaleźć rzetelne porównania kosztów?
Koszty rachunków bankowych dla przedsiębiorców rzetelnie przedstawiają m.in. następujące serwisy:
- Ranking przygotowany przez serwis bankier.pl.
- Serwis Marcina Iwucia - ekonomisty, doświadczonego managera i przedsiębiorcy, który od kilkunastu lat zajmuje się publicystyką w zakresie rynków kapitałowych i finansów osobistych. Na jego stronie dostępny jest interaktywny ranking kont firmowych.
- Aktualny ranking kont firmowych także w serwisie kontomaniak.pl
- Albo analiza kont firmowych z serwisu: najlepszekonto.pl.
Zmiana konta bankowego
Zmiana konta firmowego jest naturalnie możliwa, ale bywa uciążliwa. Zmusza do aktualizacji części dokumentów np. umów z partnerami biznesowymi. Wymaga zaktualizowania w systemach firmowych oraz urzędach i instytucjach biznesowych. O zmianie musisz także pamiętać w wystawianych fakturach VAT czy drukach firmowych.
Dobrze dobrane konto firmowe daje poczucie komfortu w prowadzeniu biznesu. Pozwala skupić się na tym, co ważne w rozwoju firmy. Niezależnie jednak od twojego wyboru - każde konto bankowe będziesz mógł dodać w systemie Banqup i mieć wgląd w stan finansów.