W zdecydowanej większości transakcji wystawcą faktury jest sprzedawca określonego towaru lub usługi. W przypadku tzw. samofakturowania dokument księgowy może jednak wystawić kupujący. Czy możliwość taka zostanie zachowana po uruchomieniu Krajowego Systemu e-Faktury?
W zdecydowanej większości transakcji wystawcą faktury jest sprzedawca określonego towaru lub usługi. W przypadku tzw. samofakturowania dokument księgowy może jednak wystawić kupujący. Czy możliwość taka zostanie zachowana po uruchomieniu Krajowego Systemu e-Faktury?
Obecnie, aby samofakturowanie było w ogóle możliwe, pomiędzy sprzedawcą i nabywcą musi zostać zawarta umowa. Powinna ona wyraźnie określać sposób, w jaki sprzedający zatwierdzał będzie faktury wystawiane w jego imieniu. Samofakturującym może być podmiot wskazany bezpośrednio w umowie lub upoważniona przez niego strona trzecia, np. przedstawiciel podatkowy.
Szczegóły dotyczące samofakturowania znajdziemy w art. 106 Ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowi on, że w imieniu i na rzecz sprzedającego wystawiane mogą być przez nabywcę:
- faktury zaliczkowe,
- faktury dokumentujące sprzedaż na rzecz podmiotu samofakturującego,
- faktury dokumentujące dostawę towarów lub usług w przypadku, gdy miejscem świadczenia jest kraj trzeci.
Co KSeF zmieni w samofakturowaniu?
Po wprowadzeniu w Polsce Krajowego Systemu e-Faktury, zasady dotyczące samofakturowania nie ulegną zasadniczym zmianom i nadal istnieć będzie możliwość wystawiania przez nabywcę faktur w imieniu sprzedającego. Wciąż trzeba też będzie zawrzeć w tym celu umowę, która określi sposób zatwierdzania faktur przez dostawcę towaru lub usługi.
Jedyne istotne novum związane będzie z kwestią nadawania uprawnień do wystawiania dokumentów księgowych w KSeF. Przepisy wprowadzające nowy system zakładają bowiem, że podatnik będzie mógł wystawiać faktury samodzielnie lub wskazać uprawniony do tego podmiot - np. biuro księgowe, biuro rachunkowe, konkretnego księgowego lub pracownika firmy.
Uprawnienie to będzie dotyczyć także samofakturowania. Po uruchomieniu KSeF sprzedawca uzyska możliwość upoważnienia kupującego do wystawiania w swoim imieniu faktur, będzie mógł także zezwolić mu na powierzenie analogicznych uprawnień podmiotowi trzeciemu.
Listę podmiotów i osób posiadających dostęp do KSeF trzeba będzie zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego, korzystając z druku ZAW-FA. Z obowiązku tego zwolnieni zostaną przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i samodzielnie wystawiający faktury ustrukturyzowane.
KSeF - vademecum przedsiębiorcy
Chcesz wiedzieć więcej? Nasi eksperci stworzyli vademecum dla przedsiębiorców przygotowujących się do wprowadzenia nowego systemu. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące KSeF.